top of page

סכסוכי שכנים - לא מה שחשבתם

מדריך למסוכסך המתחיל - סכסוך בבית משותף

נכתב ע"י עו"ד מני קורן העוסק בדיני מקרקעין ובמיסוי מקרקעין

סכסוכי שכנים נפוצים כמעט כמו סכסוכים משפחתיים....

רבים חוו סכסוך שכנים ברמה זו או אחרת, בין אם המדובר בשכנים בבית משותף, בבניין, ובין אם בבתים פרטיים, בתי קרקע.

לפעמים מעורבים בסכסוך שני שכנים, ולפעמים מערב הסכסוך את כל בעלי הדירות.

סכסוכי השכנים מקיפים נושאים רבים, כפי שיפורט להלן, אבל דבר אחד מאחד את כל סוגי מריבות השכנים – רגשות. הצדדים מתגוררים בסמיכות רבה, מתראים אף שלא ברצונם, בעלי מתקנים משותפים ועוד, ועל כן, סכסוך שכנים, אף על נושאים פעוטים, מתפתח לעיתים ליריבות מרה, מתמשכת ונוקבת. נדמה פעמים רבות שלולי היותם של הצדדים שכנים – לא היה מתפתח הסכסוך כלל, ודאי לא לכדי מריבת שכנים של ממש.

לאור ריבוי סכסוכי השכנים וריבוי התביעות, פסקי דין רבים ניתנו במשך השנים על ידי טריבונלים שונים – לשכות המפקח על רישום המקרקעין ובתי המשפט – ישנה פסיקה עניפה בתביעות לעניין סכסוך על שימוש בשטחים משותפים, תביעות בגין שימוש בחניות משותפות או לא משותפות, תביעות בגין חריגות בניה, חריגות מהיתר וחריגות שימוש, תביעות בקשר לבניית גדר וחומה ובקשר לגבול מגרש, תביעות בקשר למטרדים ונזקים כגון רעש ולכלוך, נזילות ונזקים אחרים, תביעות בקשר לוועד הבית, לתשלומי הוועד ובקשר לתקנון הבית המשותף, שיפוצים בבניין, מערכות משותפות (מעליות, חימום וכיו"ב), הוצאות רכוש משותף, נציגות הבית המשותף (וועד הבית), התחדשות עירונית ועוד ועוד.

בהתאם לחוק המקרקעין, הסמכות לדון בסכסוך שכנים בבית משותף מוקנית למפקח על רישום המקרקעין ובמקרים מסוימים יש גם לבית המשפט סמכות לדון בסכסוך.

החלטת המפקח בסכסוך וצו ביניים שנתן, דינם כדין פסק דין או צו ביניים של בית משפט שלום, גם לעניין אכיפתם בהוצאה לפועל.

ערעור על החלטת המפקח יהיה כערעור על פסק דין של בית משפט השלום – בפני בית משפט מחוזי בפני שלושה שופטים.

יש לזכור כי אין בהליכים הנ"ל כדי לגרוע מאפשרות הצדדים להסכים להעביר הדיון בסכסוך לבורר אשר יכריע בסכסוך!

 

חשיבות הנסיון בפתרון סכסוך שכנים:

לצורך פתרון סכסוך שכנים ישנה חשיבות עליונה לנסיון באי כח הצדדים.

בא כח אשר אינו בקי ומנוסה בהליכים בפני המפקח, אשר שונים בתכלית מהליכים בבתי המשפט, יכול לגרום לנזק בל ישוער ללקוח אותו הוא מייצג.

מנגד, בא כח מנוסה, הבקיא בהליכים בפני המפקח, אשר שונים מהליכים רגילים בבית משפט, יביא לפתרון מיטבי ללקוח אותו הוא מייצג.

 

לסיכום – העצה הטובה ביותר בקשר לחיי שכנים – אל תסתכסכו. זה מאד לא כדאי – רגשית וכספית אך אם כבר נקלעתם לסכסוך ולא הצלחתם לפותרו בדרכי שלום – פנו לעו"ד הבקי ומנוסה בתחום, לצורך סיום מהיר ומיטבי של הסכסוך.

נכתב ע"י עו"ד מני קורן העוסק בדיני מקרקעין ובמיסוי מקרקעין, כל הזכויות שמורות. לייעוץ מקצועי צור קשר במייל או בטל' 077-5545840

עורך דין מקרקעין מני קורן

למשרד עורכי דין – מני קורן נסיון רב בטיפול בתביעות המתנהלות אצל לשכות המפקח על הבתים המשותפים וכן בטיפול במגוון עסקאות במקרקעין: טיפול בעסקאות מכר דירות ובתים, מגרשים ועסקים, עסקאות שכירות וחכירה לדורות, עסקות השקעה בנדל"ן, קומבינציה, תמ"א 38, פינוי בינוי והתחדשות עירונית, טיפול במשכנתאות וברישומים שונים תוך דגש רב על חסכון במיסוי בגין העסקאות תוך תכנון מס מומלץ וכן על מהירות הטיפול לשביעות רצון הלקוח.

תכנון מס נכון ימנע עגמת נפש והוצאות מיותרות.

התנהלות נכונה מול הרשויות, וביניהן מרשמי המקרקעין (טאבו, רשות מקרקעי ישראל וחברות משכנות), רשויות המס, עיריות ורשויות מוניציפאליות וכיו"ב, תזרז את סיום העסקה, תמנע טרחה מיותרת ותחסוך כסף רב.

בעסקה כמו מכירת / רכישת דירה, מגרש, עסק או כל נדל"ן אחר מומלץ לבחור עורך דין המתמחה במקרקעין. את עורך הדין מומלץ מאד לערב עוד לפני שלב המו"מ בין הצדדים. ישנן בדיקות רבות שעל עורך הדין לבצע טרם ביצוע העסקה. תוצאות בדיקות אלו ישפיעו על כדאיות העסקה, ותשובות המתקבלות לאחר בדיקות ברשויות השונות ישפיעו על התנהלות המו"מ.

 

אנו, במשרד עו"ד מני קורן, משרד המתמחה במקרקעין, נשמח לסייע לכם וללוותכם – אנו בטוחים כי לקוח מרוצה הוא הרווח שלנו! נשמח לראותכם בין לקוחותינו המרוצים.

לייעוץ ללא התחייבות אנא צרו קשר בתחתית העמוד או בטלפון 077-5545840

bottom of page